nutrisystem cost

Nutrisystem Cost? (Real) Total Price Per Month + Save 50% • ’19

nutrisystem logo

How much is Nutrisystem? Price is an important consideration before beginning any weight loss program. If the diet doesn’t fit comfortably into your budget, it’s not going to work for you long-term.

So, how much does Nutrisystem cost? (reviews) While the advertised price for women and men is about $300 per month, ($9-12 per day) you’ll need to know more than that to calculate the total monthly price tag.

In order to estimate what Nutrisystem will cost you, let’s look at these important factors: plan choice, promotion, optional extras, groceries, and flex meal spending. Here’s how to calculate the total cost of Nutrisystem: (Save 50% with this coupon!)


#1. Nutrisystem Cost: Plans

nutrisystem cost

How much Nutrisystem costs depends on which plan you choose. Their program has four levels, plus special plans for diabetics and vegetarians.

The main difference between plans is that is that you pay more for menu variety. You’ll also notice that men’s plans cost a little more to account for an extra daily snack.

Here are the plan costs per day and month after applying their 40% off promotion: (updated 1/17/19)

nutrisystem plan pricing
Nutrisystem Plans:
(w/ 40% off promo)
WOMEN:
Apply discount
MEN:
Apply discount
BASIC:$8.32/day
$233/mo.
$9.64/day
$270/mo.
CORE:
(Most popular)
$9.15/day
$256/mo.
$10.47/day
$293/mo.
Uniquely Yours:
(Top rated)
$10.47/day
$293/mo.
$11.79/day
$330/mo.
Uniquely Yours Plus:
(Most variety)
$11.79/day
$330/mo.
$13.10/day
$367/mo.
Diabetic:
(Core Diabetes)
$10.22/day
$294/mo.
$11.54/day
$331/mo.
Vegetarian:$11.54/day
$331/mo.
$12.86/day
$368/mo.
$100 off Promo:
(*Core, 1st month only)
$8.21/day
$230/mo.
$9.64/day
$270/mo.

Here’s what a year of Nutrisystem costs: (Using 40% off promo)

  • Basic: women: $2796 | men: $3240
  • Core: women: $3072 | men: $3516
  • Uniquely Yours: women: $3516 | men: $3960

That sounds like a lot, but consider that buying one Starbucks coffee every workday costs about $1250 a year, and a (half-pack a day) smoking habit costs $4600 per year!

Anyway… so, which plan is best? The Core plan is most popular, but Uniquely Yours is rated highest. If the Uniquely Yours plan fits into your budget, I would recommend it.

However, I would not recommend Basic, as users often complain about the limited food options and lack of flexibility.


#2. Which Promotion is Best?

nutrisystem save40 coupon
*Get an extra $30 off, free shaker, and free meals this week!

Did you know that the person sitting next to you on an airplane probably paid a different price than you for their ticket? It’s the same with Nutrisystem, as their various promotions result in different monthly pricing. So which one is best?

Nutrisystem’s 40% off special is best because, unlike other coupons, it locks in the initial low price:

It’s tempting to choose the $50 or $100 off coupon, but think twice before you do. While those deals result in the lowest price for the first month, the price you are billed will increase, often as early as the second month.

That means that by month #3 you could be paying $50 per month more than your first month. Over time that can really add up, so go with the 40% off special, then use a promo code to save a total of 50%!


#3. Price of Optional Extras:

Hopefully you’re excited about joining Nutrisystem and making an investment in your health. However, don’t buy more than you need.

When you begin the checkout process at nutrisystem.com you’ll have the option of adding extras to your first order. Expect to see recommendations like snacks, bars, and vitamins and offers like this: 

nutrisystem optional expenses

Do you really need extra bars and vitamins? Probably not on your first order. After you get used to the Nutrisystem program you can always add them later, or buy similar items on your own to save money.

*DNA Kit: Nutrisystem now also offers an optional DNA Blueprint test kit (review) at checkout for an extra $99 $50 w/ coupon. (The kit offers some genetic insight that may be helpful in losing weight.) Is it worth the extra expense? If you’re on a budget I recommend skipping it. You can always buy it a la carte later at the same price.


#4. Add the Cost of Groceries

groceries fruit woman

Nutrisystem provides most of your meals, but you’ll need to supplement them with some groceries every week. Specifically, they ask you to add fresh fruits and vegetables to meals, which are crucial for fiber, good carbs, and myriad of health benefits.

They say that the average person spends about $325 per month on groceries. While Nutrisystem replaces most of this food, I would still budget $150+ per month ($5 per day) for groceries.


#5. Add Flex Meal Cost:

eating chicken wings restaurant

Nutrisystem realizes that eating only prepared meals is boring. So, they incorporate “flex meals” into your weekly eating schedule. This means that you are on your own for one breakfast, lunch, dinner, and snack every week. While this variety is welcome, it can be expensive.

Consider that the average person spends about $13 per meal at a restaurant. That’s more than an entire day of Nutrisystem meals!

By contrast, the average meal prepared at home only costs about $5. If you’re on a budget, opt for meals at home instead of dining out. Its also healthier, and personally, I like to cook the occasional meal.

Let’s assume that your flex meals consist of 2 home-cooked meals ($10), one lunch out ($13), and a protein bar or muffin for a snack. ($3)

The home-cooked meals came from the cost of groceries that we already accounted for, but the weekly lunch out and snack is an extra $15+ per week.

Tip: Do you drink coffee? If so, the expense can really add up. Consider that a single cup of coffee ($4) from a coffee shop every weekday adds up to $80+ per month!


Total Cost of Nutrisystem?

While the advertised monthly price of Nutrisystem is most of your food expense on the program, it’s worth estimating the total potential cost before joining. So, let’s add everything up:

  • Nutrisystem plan: $300/month ($10 per day)
  • Groceries: $150/month ($5 per day)
  • Dining Out / Snacks: $15/week
  • Total Food Cost: $510 per month

So, even though the advertised cost of Nutrisystem is around $300+ per month, the total cost is significantly higher. You should plan on spending considerably more than just the cost of a plan to estimate your total food cost each month. When joining, you should also plan to commit to at least 3 months of membership, because buying one month of Nutrisystem may subject you to a cancellation fee.


How to Save Money on Nutrisystem

people money

Ok, so how can you cut food costs while on Nutrisystem? Here are a few ways:

  1. Use a promo code: Every month there are promo codes available for up to an extra $30 off when you join
  2. Nutrisystem at Costco: Did you know you can buy discount $100 Nutrisystem gift cards at Costco?
  3. Nutrisystem at Walmart: Want to try out Nutrisystem food before joining? You can buy 5-day kits at Walmart
  4. Skip the extras: No need to buy the add-ons at checkout. Buy items like protein bars, probiotics, and vitamins in bulk on your own. It will save you money and provide the same health benefits
  5. Limit restaurant food: Dining out is really expensive and generally not healthy. Save money by cooking your own flex meals.
  6. Plan your flex meals before grocery shopping to reduce leftovers
  7. Don’t order drinks: You might be shocked at how much you already spend on drinks like coffee, wine, and smoothies at restaurants. Make your own drinks for a fraction of the price!
nutrisystem save40 coupon
View featured promotion, or see more coupons

Wow, Food Is Expensive!

Are you surprised at how much Nutrisystem really costs each month?

Actually, you might be surprised to learn what you’re already spending on food every month. Most of us really have no idea how much we’re spending, and we waste almost half of the food we buy.

A $300+ monthly charge on your credit card is a lot to swallow because you’re paying for a month of food all at once. However, when you do the math, each Nutrisystem meal and snack only costs an average of about $2 each.

When you account for reduced spending on groceries and dining out, it’s quite likely you’ll actually save money every month by being on Nutrisystem!

In any event, when you consider starting a diet, it’s a good tie to assess where your money is going, and make some positive changes.


Cheaper Diet?

Nutrisystem’s $300+/monthly price is a significant expense, so is there a cheaper option?

Surprisingly, when it comes to meal delivery, Nutrisystem is actually relatively inexpensive, as diets like Jenny Craig cost much more.

If Nutrisystem isn’t in your budget I would recommend the #1 rated Weight Watchers (coupons). It’s not fair to compare the price to Nutrisystem as WW provides no food. However, if you’re thrifty and cook your own food, you’ll save money.

Related Posts:

4 thoughts on “Nutrisystem Cost? (Real) Total Price Per Month + Save 50% • ’19

  1. Pam - Monthly Cost?

    How much is nutrisystem? I used to have a subscription, but discontinued it due to the price, so I’d like to know if there is a cost difference for your second order.

    1. Missy Woodruff Post author

      Pam – There are three plan options for women: Basic, Core, and Uniquely Yours. The more variety of food you would like, the more it costs, but the average is $10-12 per day, or $350 per month.

  2. Corrine

    Does the cost ever go up, or can u assume that there will be no billing surprises on your credit card? might join for 6+ months, but it’s already at the top of my monthly budget.

  3. Elenore

    how much does it cost to join nutrisystem? is there a subscription / membership fee, or do u just pay for the 28 day program? i don’t want to sign up unless i know how to join

Comments are closed.