how much nutrisystem costs

Nutrisystem Cost Revealed: Prices Per Day, Week, Month

How much does Nutrisystem cost? Nutrisystem promises that you’ll “lose weight, improve your health, and have more energy,” but at what price?

The actual price tag of the diet depends on a few factors, and we break these down so that you get an estimate of what it might cost you on a daily, weekly, and monthly basis.

Nutrisystem offers plans specifically for men or women in three levels: Basic, Core, and Uniquely Yours. Generally the price difference of these plans reflects the variety of frozen and non-frozen prepared meals that are included.

They also offer specific versions of these three plan levels for diabetics and a plan for vegetarians.

Nutrisystem plan costs per DAY and MONTH:

 Basic Plan:Core Plan:Uniquely Yours:Discount Price:
WOMEN:$9.85/day
$300/mo.
$10.55/day
$315/mo.
$11.95/day
$360/mo.
Today's deal
MEN:$11.25/day
$335/mo.
$11.95/day
$360/mo.
$13.40/day
$402/mo.
Today's deal
Diabetes (Women):$9.85/day
$300/mo.
$10.55/day
$315/mo.
$11.95/day
$360/mo.
View promo
Diabetes (Men):$11.25/day
$335/mo.
$11.95/day
$360/mo.
$13.40/day
$402/mo.
View promo
Vegetarian (Women):nana$11.95
$360/mo.
Today's deal
Vegetarian (Men):nana$13.40
$402/mo.
Today's deal

*These are the estimated daily costs for the Nutrisystem diet. When you join, you are eligible to sign up at a discounted promotional rate. You can click “today’s deal” (above) to apply and view the latest promotional pricing. 

Here are estimates of what Nutrisystem costs with their current homepage promotion, before using a coupon:


for womenNutrisystem cost for WOMEN:

  • Basic Plan: $10/day or $300 per month
  • Core Plan: $11/day or $330 per month
  • Uniquely Yours: $12/daily or $360 per month
  • Vegetarian Plan: $12/daily or $360 per month

*There is a “diabetes” version of each of the “Basic, Core, and Uniquely Yours” plans for women available at the same price.


for menNutrisystem cost for MEN:

  • Basic Plan: $11.25/day or $340 per month
  • Core Plan: $12/day or $360 per month
  • Uniquely Yours: $13.50/daily or $400 per month
  • Vegetarian Plan: $13.50/daily or $400 per month

*There is a “diabetes” version of the “Basic, Core, and Uniquely Yours” plans for men available at the same price.

Tip: When you use a coupon, it applies discount pricing to these estimates, saving you about 5-10% per month or more during the promotional period.


Factor in the cost of GROCERIES

cost of groceries

NutriSystem couponIf you are on the Nutrisystem diet, you’ll be supplementing their frozen and non frozen prepared meals with food from the grocery store.

They say that groceries cost the average woman about $250 per month, and the average man about $300 per month. (source)

While Nutrisystem provides most meals for you, you should assume that you’ll be spending extra on food from the grocery store including fresh fruits and vegetables.

I would estimate that you should add an extra $5 per day, or $150 per month to account for supplemental groceries on the Nutrisystem diet. If you’re frugal it might be less, and if you buy any special or organic foods it will be more.

If you are on the diet, you’ll spend significantly less at the grocery store, so in that sense it’s a cost-savings. This is the key difference compared to the (seemingly lower) cost of Weight WatchersEven though Nutrisystem is costing you $300+ per month upfront, it’s probably replacing $200+ of what you are buying in groceries. 

Add the cost of eating out at restaurants

cost of restaurant food

Restaurant food is notoriously bad for diets, but some people are more disciplined than others. Also, some people’s travel schedule makes restaurant food unavoidable.

How to eat out at restaurants without putting on the pounds – TheAtlantic.com

While there is no requirement to eat anything at restaurants with Nutrisystem, you’ll want to account for the expense if you are on a monthly budget.

The amount that you spend at restaurants can vary,  but know that the average meal outside the home costs about $13 per person.

Nutrisystem expenses in summary

nutrisystem logo

Hopefully the prices above will help you estimate what the Nutrisystem diet will specifically cost you. Keep in mind that Nutrisystem meals replace most of the groceries that you buy, and their prepared meals save you hours of preparation time.

The Nutrisystem plan isn’t for everyone, but it’s strength is convenience. People who wish to have more freedom in what they eat can consider the Weight Watchers diet, which has no prepared meals or restrictions, but requires you to count points.

You can see our posts Nutrisystem vs Weight Watchers or Nutrisystem vs Medifast for more detailed comparisons.

Here’s what Nutrisystem costs for the average person:

  • The Nutrisystem diet costs about $12 per day
  • That works out to be about $85 per week
  • The Nutrisystem diet costs about $350 per month
  • Being on Nutrisystem costs about $4000 per year, but should save you about half that expense on groceries

*You will be buying significantly less food at the grocery store and at restaurants, but you should account for some additional spending on food for your monthly budget.

Nutrisystem cost is comparable to most other diets

monthly costArguably, Nutrisystem is one of the most affordable diet plans on the market including the cost of Weight Watchers and the cost of Medifast. Consumers on the program lose approximately 8 pounds per month, and overall, the program is an economical answer to losing weight.

Nutrisystem follows a multi-level plan that incorporates portion control, balanced nutrition, and frequent prepared meals so that program participants not only get the necessary nutrition they need, but also balance their diets for maximum results. With all of their 4-week plans you will:

  • Eat 4-5 times a day
  • Eat fresh vegetables + fresh fruit
  • Lose approximately 1-2 pounds per week / 8 pounds per month
  • All of their 4-week plans are shipped to your home

Nutrisystem’s slogan includes the terminology of “eat smart and often,” which is something that expert dieticians have promoted for years. (especially for diabetics)

Think of the cost of a diet as an investment

NutriSystem coupon Although being on a highly-rated diet or weight loss program of any kind adds an additional expense, consider it to be a good investment in your health, especially when you consider what obesity costs America every year!

Related Posts:

Facebookgoogle_pluspinterest
March 14, 2017

2 thoughts on “Nutrisystem Cost Revealed: Prices Per Day, Week, Month

  1. Pam - Monthly Cost?

    How much is nutrisystem? I used to have a subscription, but discontinued it due to the price, so I’d like to know if there is a cost difference for your second order.

    Reply
    1. Missy Woodruff Post author

      Pam – There are three plan options for women: Basic, Core, and Uniquely Yours. The more variety of food you would like, the more it costs, but the average is $10-12 per day, or $350 per month.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *